Vím že nic nevím


 

Retrocomputing: 

Takové škaredé nečeské slovo… No zkrátka staré počítače a to hlavně osmibitové a ještě hlavněji jednodeskové. Může za to tenhle web: https://www.nostalcomp.cz a jeho správce. Zachránil vlastně spoustu věcí před cestou do ekodvora. Bastlení je fajn, ale nějak člověk ztrácí motivaci, když kutí jen tak sám pro sebe a nemá žádnou zpětnou vazbu. Potřebuje svoje starosti (s nefunkčností zařízení nebo nedostupností součástek) i radosti (ze zprovoznění zařízení nebo z nějakého historického objevu) – s někým sdílet.

Takže jsem prohrabal šuplíky a vytáhl ze samého dna mé minidílničky počítač SAPI-1 a díky aktivitám Nostalcompu také postavil repliku jednodeskového počítače PMI-80. Další „pán na holení“ byl jednodeskáč SAVIA-84, který jsem kdysi postavil podle knihy „Radioamatérské konstrukce IV“ – znovu oživit a zrekonstruovat displej. Původní fluorescenčí displej svítil velmi slabě a znaky nebyly skoro vidět.

K PMI-80 jsem vyrobil přídavnou kartu se sériovým portem s obvodem USART 8251A a přídavnou pamětí 2KB (větší jsem zrovna neměl po ruce). Ještě vytvořit použitelný program pro přenos dat z a do PC. Dílčí rutiny pro přenos 256 byte už mi fungují.

Pro SAVIA-84 jsem kdysi vyrobil i kartu periferií 8251A + 8253 + 8255, zdá se že je stále funkční.

Další plány: vyrobit mikroprocesor z obvodů TTL (jo, je to šílenost) – ze sebevzdělávacích důvodů :-) První na ráně je PIP-2 publikovaný v AR-B 3/1980. A pak vlastní konstrukce.