Vím že nic nevím


Software

Pro zaznamenání vlastních nápadů, vytvoření demonahrávky či dokonce vlastního CD, potřebujete příslušný software. Nelegální cesty jeho získání zde nebudu uvádět.

  • Bundle software

Pokud zakoupíte zvukovou kartu v provedení "retail", dostanete ji zpravidla v kartonové krabici ve které kromě zvukovky najdete i CD s ovladači a softwarem. Pro první seznámení s nahráváním hudby do PC to většinou stačí a dá se takto vytvořit i obstojné demo. K Sound Blasterům se dodával např. Cakewalk Express, k mojí zvukovce Terratec jsem dostal Logic Audio Fun a ke kytarovému multiefektu mám zase Cubase LE. Takový software má oproti plným verzím nějaká omezení, zpravidla je omezen počet audio stop, vzorkovací frekvence, počet vložených (plugin) efektů apod. Na závěrečnou úpravu nahrávky -mastering- je potřeba nějaký wav editor. V nouzi lze mastering dělat i přímo v multitrack editoru. Přiložen bývá Cool Edit Pro, Steinberg WaveLab Lite apod. Výše zmíněné programy jsou však zpravidla jen pro operační systémy Windows.

 

  • Freeware

Pokud používáte operační systém Linux, tak jinou možnost snad ani nemáte. Jako multitrack je nejoblíbenější nejspíše Rosegarden nebo Ardour. Na mastering se hodí např. Audacity.
Ale ani uživatelé Windows nemusejí truchlit - freeware pro Windows pro harddisk recording také existuje. Většinou jde ale také o zjednodušené verze sharewarových programů. Jako např. Anvil studio. Dlaší zajímavou alternativou je Music Studio Producer nebo Kristal Audio Engine. Na mastering lze použít také Audacity, který existuje i ve verzi pro Windows nebo málo známý, ale podle mě výborný Wavosaur.

 
  • Komerční software

Alespoň ty nejznámější - sám používám program Sonar Studio verze 8.5 od firmy Cakewalk. Verze Home je cenově dostupnější. Je k dospozici jen pro oporeční systém Windows. Další oblíbený software je Cubase od firmy Steinberg - ten se dodává pro Windows i Mac OS. A do třetice - Logic od e-magic - kdysi byl i pro PC, nyní již pouze pro Mac OS - to jsou multitrack editory a sekvencery.

Pro mastering jsou nejznámější SoundForge od Sony (dříve od firmy Sonic Foundry) a Wavelab od fy. Steinberg - verzi "Lite" jsem dostal se zvukovou kartou.

 

Výčet samozřejmě není zdaleka úplný.