Vím že nic nevím


GNU/Linux

 

Moje hrátky s Linuxem

 

Tedy abych byl přesnější s OS GNU/Linux.

Jsa odkojen spíše DOSem, Windows verzí 3.1, 3.11, 95, 98, XP i W7 ale zároveň šťoura, experimentátor a člověk zvídavý, zkoušel jsem mnoho různých distribucí GNU/Linux (dále jen Linux). Ale vždy skončilo jen u experimentů, případně zůstal na druhém oddílu disku jako „záchranný“ systém.

Tři hlavní důvody, proč jsem u něj nezůstal natrvalo:

  1. software – jsem amatérský muzikant a pořídil jsem si Cakewalk/Sonar a ten nebyl zrovna levný. V současné době už ale i pro Linux dospívají programy Rosegarden a Ardour, které by jej mohly nahradit. Takže vlastně nechávám Windows hlavně kvůli hře IL-2 Sturmovik 1946 :-) (kdo jej pařil online, ví proč...)
  2. Hardware – nepodporovaný hardware, zvukové karty (do kterých jsem investoval nemálo prostředků), skener, TV karta...
  3. A za třetí je to přenositelnost souborů (souvisí s bodem 1), abych si bez problémů mohl vyměňovat data s okolním světem – a věřte že existují i jiné formáty něž DOC, XLS a PDF…

Z těch distribucí, které mi vydržely nejdéle bych se zmínil o OpenSUSE – konkrétně verzi 10.1 – která vypadala dobře, pohodlně se instaloval software i podpora hardware byla slušná – ale byl příííšerně pomalý. Pak jsem zkusil CentOS, který je určen spíše pro servery, ale jako desktopový systém mi taky nepřipadal marný. Ani multimédia mu nedělala větší problémy. Jenže jak kdy – TV karta někdy fungovala, někdy ne, ale po několika aktualizacích už zůstalo jen u toho „ne“. Což mě dost mrzelo, protože jsem chtěl stvořit něco jako HTPC na Linuxu. Tak mě napadlo zase zkusit novou verzi Ubuntu, která mě v minulosti zatím spíše zklamala. Tedy přesněji řečeno Kubuntu – prostředí KDE je mi sympatičtější. Současná verze je 10.10. Tak jsem stáhl 64bitovou verzi pro AMD, nainstaloval a řekl jsem „wow“ – tahle distribuce mi opravdu připadá zatím nejlepší. Mimo jiné proto, že TV karta funguje jak má – a kanály v Kaffeine se přepínají daleko rychleji a pohodlněji než ve Win - a není problém ani s připojeným externím diskem přes FireWire, což u žádné z předchozích verzí ani distribucí nefungovalo.  

Hlavním systémem pro mě ale stále zůstávají Windows XP.